Pokud lymfatický systém pracuje dobře, nedochází k otokům. Míza organismem prochází volně a nedochází k žádným zdravotním komplikacím.
Hlavní funkcí lymfatického systému je filtrace škodlivých látek. Co může lymfatický systém přetížit, je například nadměrný stres, špatná životospráva, nekvalitní strava, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání či sezení, úraz, operace a podobně.
Pokud lymfatický systém nepracuje správně, přirozená obranyschopnost klesá, mohou se dostavit také otoky, únava, akné, celulitida, dechové obtíže či další komplikace.
Lymfa vzniká z tkáňového moku v mezibuněčných prostorách, za 24 hodin se vytvoří přibližně 2,5 litru lymfy, ta je, po filtraci v lymfatických uzlinách, odváděna do žilního systému pomocí lymfatických cév.
Prevence která pomůže lymfatický systém udržet průchodný
Základem je zdravá životospráva: zdravá strava, dostatečný spánek, relaxace, ale i pravidelný pohyb. Důležité je, aby strava neobsahovala dodatečná chemická aditiva a umělá sladidla. Také pitný režim je významný, výbornými pročišťujícími čaji je například čaj s pampeliškou či echinaceou.
Protože při chůzi, jízdě na kole apod. působí příčně pruhované svalstvo jako pumpa ženoucí lymfu směrem vzhůru, považuji to jako nejlepší způsob jak se zbavit otoků či preventivně působit na lymfatický systém. Další důležitý aspekt je mít nohy co nejčastěji ve vyvýšené poloze, např. u sledování televize, při práci na PC apod. Ani v klidné poloze bychom neměli zapomenout na plné břišní dýchání, které také pomáhá hrudnímu mízovodu posunovat lymfu dále vzhůru a vyvarovat se tak její stagnaci.
Dalším pozitivním stimulem může být střídání teplé a studené sprchy. Nutné je ale zachovat směr sprchování odspoda nahoru.
Kromě manuální či přístrojové lymfatické masáže je možné vyzkoušet také enzymoterapii.
Samozřejmě kombinace výše doporučeného se vzájemně podporuje a pozitivní výsledek bude výraznější.